8

Direksiyon sınavında basarili olamıyorum diyorsanız

Direksiyon sınavında basarili olamıyorum diyorsanız

Teorik ehliyet sınavını başarılı bir şekilde geçtiğinizi belirtip, direksiyon sınavında başarılı olamıyorum diyorsanız.

Araçların insanların hizmetine sunulmuş bir makine olduğunu hükmeden canlının da insan olduğunu hatırlatma gereği duyarak, algılama farklılıklarımızın bir eksiklik olmadığını belirtmek isteriz. Beceri pratikle kazanılan bir yetidir. Sürüşte bir beceri olduğuna göre, direksiyon sınavındaki başarısızlığınızın sebebi, bir usta çırak ilişkisi içerisinde size model olacak direksiyon eğitmeninizin haizliği ve kayıtlı olduğunuz sürücü kursunun direksiyon dersi uygulama programı süresinin yetersizliği ile alakalı bir konudur. Unutmayalım ki safkan bir yarış atına herkes bahis oynayabilir. Sabırlı hoşgörülü, işinin ehli, aynı süreci yaşamış gibi hareket eden, sizle duygudaşlık kurabilen bir sürüş eğitmeninden sistematik bir şekilde alacağınız direksiyon dersleri, direksiyon sınavını geçmeniz açısından çok yararlı olacaktır.

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gereken hususlar!

direksiyon sınavıKoltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerini mutlaka takınız.

direksiyon sınavıVites kolunu boşa alıp debriyaj ve fren pedalına basarak kontak anahtarını çevirip aracı çalıştırınız.

direksiyon sınavıDebriyaj pedalına basarak vitesi1′e alınız

direksiyon sınavıAracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verdikten sonra el frenini indiriniz

direksiyon sınavıHareket edecek olan aracın debriyajını yavaş yavaş kaldırıp hafif gaz vererek kalkış yapınız

direksiyon sınavıGaz pedalına basınız, araç devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vitesi 2′ye alınız

U Dönüşü yapmak için gazı kesipvitesi 1′e alınız.

direksiyon sınavıDönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verdikten sonra orta dikiz aynasından arkanızı kontrol ederek yol müsait ise dönüşünüzü yapınız

direksiyon sınavıU Dönüşü bitiminde direksiyon hâkimiyetinizi bozmadan yolun sağ şeridini takip ediniz 

direksiyon sınavıAracı sağa yanaştırırken sağ sinyalinizi veriniz Duruşlar (park) için debriyaj pedalına basınız, geri görme aynasına bakıp müsait ise frene basınız.

direksiyon sınavıAracı terk etmeden önce vitesi boşa alıp emniyet kemerinizi çıkarınız, ardından el frenini çekiniz.

direksiyon sınavıAraçtan inerken sol aynayla arkanızı mutlaka kontrol ederek çıkınız.

Direksiyon sınavı ve direksiyon dersi stresini nasıl yenebilirim?

Farklı kaygılarınız olabilir. Başarısızlığın neticesinde, ailenizin, eşinizin ve çevrenizdeki arkadaşlarınızın tepkilerine maruz kalabileceğinizi düşünebilirsiniz. Toplumumuzdaki genel anlayış maalesef bu. Öncelikle direksiyon sınavı ya da alacağınız direksiyon dersini bir kalıba yerleştirin. Direksiyon sınavının, ilköğretim ya da lise diplomasını almak için sarf ettiğiniz geçer nottan daha kolay olduğunu, temel kaybınızın sadece ikinci bir sınav ve maliyetinin olabileceğini kabul ederek heyecanınızı ve stresinizi yenebilirsiniz. Rahat ve pozitif olmanız, vücudun

zinde olmasını, sınav ya da alabileceğiniz direksiyon dersine odaklanmanızı ve kanda bulunan adrenalinin normal bir seviyede olmasını sağlar. Bu şekilde kaygılarınızı yenmeniz, sizin performansınızı ve motivasyonunuzu artıracaktır.Direksiyon sınavına gidecekseniz, acele etmeden ve en az 15 dakika önceden gidin. Stres ve kaygıların yatıştığını iddia eden birçok teknik vardır. Bitkisel çarelerden sakinleştirici tabletler gibi psikolojik tekniklerden veya hayalde canlandırma gibi ve hatta hipnoz. Bunlar işinize yarar mı? Bilemiyoruz, Belki olabilir. Bizim bunların işe yaradığına dair birinci veya ikinci bir deneyimimiz yok. Bu yüzden hiç birisini size tavsiye etmeyeceğiz.

Önerebileceğimiz bir teknik 4–7–8 nefes alma tekniği Düzgün bir şekilde nefes almak yapmak istediğiniz ve başarmak istediğiniz bir konuda derin bir etkiye sahiptir. Kaygı ve heyecanınızı yenmede etkili bir dinlenme metodu olarak geniş çapta düşünülür.

Doğal nefes alma metodu için önerilen standart nefes alma rahatlama metodu şudur:

direksiyon sınavıDiyaframdan nefes al. ( Karnın altından )

direksiyon sınavıBurun yoluyla içine çek. (Teneffüs et )

direksiyon sınavıAğzından nefes ver. Teneffüs etmekten daha çok, nefes ver.

direksiyon sınavıNefesini yavaşlat.( Dakikada daha az nefes 4-7-8 nefes alma tekniği şunları içerir)

direksiyon sınavıDörde kadar sayarak burnundan yavaşça nefes almaya başla.

satirNefesini tut yediye kadar say. 

direksiyon sınavıYavaşça nefesini ağzından sekize kadar sayıp bırak.

direksiyon sınavıBu süreci üç kez daha tekrar et. (Toplamda dört nefes için ) Başlangıçta dörtten fazla yapma pratikte bunu sekiz nefese kadar çalışabilirsin.

Bunu günde iki kez yap.

Direksiyon sınavında, sınav komisyonu hangi sürüş eylemlerini değerlendirip puan veriyor?

direksiyon sınavıAracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıDurakladığınız veya park ettiğiniz yerden
çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor
kontrolsüz ve
işaretsiz çıkış yapıyor iseniz
5 puan 
kaybedersiniz.

direksiyon sınavıŞerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıHız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıÖnündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıÖnündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıKendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıKavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıKavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıAraçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıKarşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıDurma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıYaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıOkul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıEğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıAracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallarına yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıGenel olarak direksiyon hâkimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıSes cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz. 19.Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kullanamıyor iseniz. Soğutma, yağlama, şarj ve yakıt göstergelerini ve arıza işaret lambalarının manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

direksiyon sınavıAşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

17 Eki, 2011 kategori: MAKALELER

DİREKSİYON DERSİ YORUMLARI..

 • direksiyon eğitimini facebook paylaş
 • direksiyon dersini twitter paylaş
 • özel direksiyon dersi paylaş

YORUM YAPIN..

 • *
 • *
 • *

  DİĞER YORUMLAR..
 • Yasin urus demişki; 10 Şub 2019

  Ben 5ci kez kaldim napmaliyim sadece sinavda asiri heycan oluyo

 • Nebahat ustoğlu demişki; 04 Tem 2019

  Bılgılerınız cok ıyı sızden rıcam bırde otomatık vıtesler içinde aynı bılılendırme yazısı yazarmısınız yakında bende sınava gırcem heyecan cok yapıyorum

 • Şirin bayram demişki; 20 Tem 2019

  Lütfen banada yardım edin ben iki kez yandım direksiyon sınavında bi anda herşeyi unutuyom napmam gerekiyo ya ağustosta bida gircem sınawa ve bu sefer kalmak istemiyorum

 • Mahmut gul demişki; 04 Tem 2021

  Ben hatasız kalkıs yaptım 5km yol hatasiz gittim donuşte hizli girdim kavsaga şerife cıktım komosiyon beni orda indirdi sınavi gecemedim bu haksızlık degilmi

 • Mahmut gul demişki; 04 Tem 2021

  Ben hatasız kalkıs yaptım 5km yol hatasiz gittim donuşte hizli girdim seritte cıktım. komosiyon beni bıraktı beni

 • NEDİM TELLİ demişki; 13 Ağu 2021

  Hocam direksiyon eytimini her derste başarıyla yapıyorum
  HEYCAN falan hiç yok

  Ama sınav günü heyecanlanıyorum bunun
  İçin ne yapmalıyım saygılar.

 • Figen Ertürk demişki; 17 Haz 2023

  Ben hiç sınava girmedim ama sınavı kazanamicam diye korkuyorum ama araba surmusligum var ne yapmaliyi.

 • İbrahim demişki; 25 Eyl 2023

  Hatasız kalkış yaptım ama 25 metrede geri gitmede çizgiye girdim ve komisyon başkanı geçersiz dedi

Sürüş seviyem; Deneyimsiz

TYRO Latince acemi anlamına gelmektedir. Tyro plus direksiyon dersi ile daha önce hiç sürüş deneyimi olmayan öğrenciler hedeflenir. Bu nedenle kendilerine bütün temel sürüş becerilerinin öğretilmesi gerekir. Tyro plus direksiyon eğitimi, usta sürücü eğitmeni ekseninde, birebir öğrenci odaklı 7 gün 35 saatlik bir eğitimden oluşmaktadır. Bu gurupta olup, direksiyon dersi...

Sürüş seviyem; Çok az sürüş deneyimi olmuş acemi

Bu direksiyon eğitimi, sürüş kariyerlerine başlamaya hazır olan TYRO (acemi) öğrencilere yöneliktir. Bu öğrenciler temel sürüş becerilerini öğrenmeye ve algılamaya henüz başlamış ve sözgelimi bir öğretmen ya da aile bireyi ile direksiyon hakimiyeti, debriyaj kavrama pozisyonu , fren ve durma konularında yaklaşık 5 saat pratik yapmış kişilerdir. Bu seviyedeki öğrenci...

Sürüş seviyem;Biraz sürüş deneyimi olmuş acemi üstü

Novice öğrencisi (bu bağlamda direksiyon eğitimi verilecek öğrenci), daha önce bir öğretmenle birlikte yaklaşık 5-10 saat sürüş eğitimi almış kişidir.Novice direksiyon eğitimi, usta sürücü eğitmeni ekseninde, birebir öğrenci odaklı 5 gün 25 saatlik bir özel direksiyon eğitiminden oluşmaktadır. Bu gurupta olup, özel direksiyon dersi almak isteyenler,5 gün-25 saatlik teorik ve...

Sürüş seviyem; Orta seviyede sürüş deneyimi olmuş, acemi

Intermediate özel direksiyon dersi öğrencisi daha önce 10-15 saat sürüş dersi almış kişilerdir.Intermediate direksiyon dersi, usta sürücü eğitmeni ekseninde, birebir öğrenci odaklı 5 gün 20 saatlik bir direksiyon eğitiminden oluşmaktadır.Bu gurupta olup, direksiyon dersi almak isteyenler, 5 gün-20 saatlik teorik ve pratik direksiyon dersi uygulaması ile ihtiyaçları olan tüm sürüş...

Sürüş seviyem; Sürüş deneyimli ama acemi

Experienced (Deneyimli) direksiyon eğitimi daha önce yaklaşık 20 saat sürüş dersi almış öğrencilere yöneliktir. Deneyimli öğrenciler şimdiye dek orta dereceli trafikte araba kullanmış ve doğru karar vermeyi gerektiren durumlarla karşı karşıya kalmış kişilerdir. Öğrenciler birkaç kez tatbik edilmiş manevralarla iyi araç kontrolü sağlamaktadır. Trafik ışıkları, tehlike algıları ve trafik işaretleri...

Sürüş seviyem; Trafiğe çıkma korkuları olanlar

İleri seviyedeki öğrenciler daha önce yaklaşık 25 saatlik sürüş dersi almıştır.İleri seviye özel direksiyon eğitimi öğrencileri iyi araç kontrolü sağlayan ve orta dereceli trafikte sorunsuzca araç kullanmış kişilerdir. Kimin öncelik sahibi olduğu konusunda önceden plan yapar ve bağımsız karar verme becerisi gelişmiştir. Manevralar konusunda hayli pratik yapmıştır. Trafik işaretleri, trafik...

Kartal otomatik vites direksiyon dersi-TSBM

Kartal otomatik vites direksiyon dersi-TSBM

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak iki pedallı, yani otomatik vitesli bir araçla ders alma imkanı kurumuzda mevcuttur. Otomatik vitesli bir araçla direksiyon dersi alma talebiniz ile birlikte, sürüş eğitmenlerimiz size en kısa zamanda bir sürüş dersi programı dahilinde, kademeli olarak tecrübe etmeniz gereken bütün otomatik araç sürüş becerilerini tatbik etme olanağı sağlayacak,...
17 Oca, 2015 kategori: MAKALELER
Özel direksiyon dersi

Özel direksiyon dersi

Temel sürüş becerileri merkezi olarak özel direksiyon dersleriyle; Yeni sürücülere öğrenme sürecinde, usta direksiyon eğitmenlerimiz eşliğinde, etkili direksiyon eğitimi yöntem-leriyle, daha fazla sürüş deneyimi kazanmalarına, sürüş becerileri edinmelerine ve daha güvenli sürücüler haline gelmelerine yar-dımcı olmayı amaçlamaktayız. Direksiyon dersleri sayesinde; Güvenli araç kullanma beceri-lerinin yanı sıra, trafik kurallarına ilişkin pratik bilgilerde edineceksiniz. Trafik kuralları karayollarında trafik akışının güvenli ve hızlı olmasının temelini...
Direksiyon dersi Bakırköy otomatik vites

Direksiyon dersi Bakırköy otomatik vites

Sürücü belgenizi yeni almış, tecrübesiz bir sürücü ya da yakın çevrenizde araç kullanan kişileri model alarak kendinize göre bir sürüş modeli geliştirmiş bir sürücü olabilirsiniz. Ancak sürücü belgenizi almanıza aracı olan eğitim kurumunun vermiş olduğu sürücü eğitiminin yeterliliği konusu, model almış olduğunuz kişilerin sürüş becerileri ve sürücü tutumları konusunda ne derece doğru ya da olumlu...

DİREKSİYON DERSİ TV ARAMA

DİREKSİYON DERSİ TV PANO

DİREKSİYON DERSİ KATEGORİLER

SÜRÜŞ DERSİ GENEL

DİREKSİYON DERSİ TV POPULER ..

DİREKSİYON DERSİ TV VİDEOLAR

DİREKSİYON DERSİ TV HABERLER

TRAFİKTE DİREKSİYON DERSİ

DİREKSİYON DERSİ HİZMET BÖLG.

İSTANBUL

ADANA

KAYSERİ

EDİRNE

AYDIN

ANKARA

İZMİT

KONYA

SAKARYA

MUĞLA

İZMİR

MERSİN

MALATYA

TOKAT

GAZİANTEP

BURSA

ESKİŞEHİR

BALIKESİR

SİVAS

KIRIKKALE

ANTALYA

SAMSUN

TEKİRDAĞ

TRABZON

YOZGAT

TSBM’ de EĞİTMEN OLMAK

SORULARINIZ

OTOMATİK VİTESLİ ARAÇLA DERS